środa, 6 lutego 2013

o otrębach, czyli nie takie otręby zdrowe jak o nich myślisz



Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione spożycie otrębów (szczególnie przez osoby odchudzające się czy starające przestrzegać zdrowej diety) postanowiłam rozprawić się z tym tematem na blogu, aby rzucić trochę światła na otręby. Dowiecie się tutaj o działaniu poszczególnych rodzajów otrębów, o zaletach ich stosowania, ale także o wadach (bo mam wrażenie, że o tych drugich naprawdę się nie mówi).
Zrobiłam mały research, by dowiedzieć się dla Was jeszcze więcej, niż do tej pory dowiedziałam się na studiach (dla przypomnienia i dla nowych gości - studiuję dietetykę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym) oraz podczas własnych poszukiwań wiedzy medycznej. 

Jakie otręby znajdziemy w sklepach?
Otręby pszenne - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.
Otręby orkiszowe - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.
Otręby żytnie - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.
Otręby owsiane - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.
Otręby gryczane - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.
Otręby granulowane - po opis wartości odżywczej odsyłam tutaj.

Ja wszystkim polecam zakup kilku rodzai otrębów, wymieszanie ich i używanie takiej właśnie mieszanki. Każde z nich mają coś wyjątkowego i warto wprowadzić takie właśnie urozmaicenie, jeśli już chcecie je spożywać.
Osobom na diecie jednak odradzam te granulowane, gdyż zawierają naprawdę dużo cukru (jak nie syropu glukozowo-fruktozowego, który jest jeszcze gorszy)!

Jakie są przeciwwskazania do stosowania otrębów w diecie?
- niedokrwistość (anemia);
- choroby układu kostnego (np. osteoporoza);
- choroby przewodu pokarmowego (np. zapalenie żołądka, trzustki, jelit, nowotwory, nadmierna pobudliwość jelita grubego, kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, choroby wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, a także wymioty, nudności i biegunka);
- choroby nerek i dróg moczowych;
- choroby infekcyjne (w tym grypa i przeziębienia przebiegające z gorączką);
- przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z rozedmą, również choroby płuc i opłucnej;
- okres rekonwalescencji po operacjach;
- chorzy leżący;
- osoby w wieku podeszłym;
- choroby nowotworowe.

Jakie są wskazania do stosowania otrębów?
- hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów we krwi) i miażdżyca oraz w profilaktyce tych chorób - tu najbardziej wskazany jest błonnik rozpuszczalny w wodzie, czyli np. ten zawarty w suchych nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach (również suszonych), ale błonnik nierozpuszczalny, jaki znajdziemy w otrębach również będzie miał korzystne działanie przy tych schorzeniach;
- zaparcia;
- zaburzenia pracy jelit;
- w trakcie odchudzania;
- cukrzyca.

Jaka jest maksymalna dawka ich spożycia na dzień?
Zaleca się spożywanie maksymalnie 2-3 łyżek otrębów na dzień. Poniżej opiszę dokładniej z jakiego powodu powinniśmy stosować takie ograniczenie. Ważne jest także, aby nie spożywać tej ilości w jednym posiłku, tylko rozłożyć ją na cały dzień - np. po łyżce do 3 posiłków.
Jeśli chcecie zrobić ciastka z otrębami, polecam takie, w których na 20 sztuk ciasteczek przypada nie więcej niż 40g otrębów (a już w ogóle odradzam takie, w których skład wchodzą same otręby, a zero mąki!!!). Ich spożycie na pewno nie skończy się na 2 ciasteczkach, a konsekwencje zdrowotne mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Jakie są wady stosowania otrębów i co można zrobić, by je zniwelować?
Wady wiążą się głównie z nadmiernym spożyciem otrębów w diecie, ale u wrażliwych osób, nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego (podrażnienia jelit, biegunka) mogą wystąpić już przy stosowaniu mniejszych ilości otrębów.
Najważniejszy problem w przypadku otrębów to zawartość w nich kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie wapnia, żelaza, cynku.
Obecna w nich celuloza i pektyny również zmniejszają wchłanianie wapnia. Zaleca się więc zwiększenie ilości tego pierwiastka w swojej diecie, aby zapobiec niedoborom, które mogą w przyszłości doprowadzić np. do osteoporozy.
Jeśli chodzi o utrudnione wchłanianie żelaza - warto zadbać o obecność produktów bogatych w witaminę C oraz białko (najlepiej zwierzęce, gdyż chodzi tu o zawartość aminokwasu cysteiny w tymże białku) w posiłku, z którym spożywamy otręby. Tak więc dodanie łyżki otrębów do porannego muesli, które zjemy z mlekiem czy jogurtem i owocem bogatym w witaminę C (w sezonie - truskawki, maliny, porzeczki; zimą - pomarańcze, grejpfruty, mandarynki) to zdecydowanie propozycja, pod którą się podpisuję.
Przydatne w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia niedoborów minerałów jest także namaczanie otrębów, czyli np. jedząc otręby z jogurtem czy mlekiem warto odstawić miskę płatków i otrębów zalanych mlekiem/jogurtem na 5-10 minut aby napęczniały i dopiero wtedy zjeść.
O tym, że otręby wiążą wodę na pewno dobrze już wiecie, ale oczywiście o tym problemie też wspomnę. Jedząc otręby należy zwiększyć ilość wypijanych płynów, żeby po prostu sobie nie zaszkodzić.

W jaki sposób najlepiej wprowadzać do swojej diety otręby?
Tu z kolei porada dla osób, które zaczynają swoją przygodę z otrębami, nigdy ich nie jadły, bądź jadły niewielkie ilości.
Na pewno stanowczo odradzam nowicjuszom upieczenie otrębowych ciasteczek i wchłonięcie sporej ich porcji albo usmażenie placuszków, w których mąkę zastępuje się zmielonymi otrębami. Takie posunięcie na początek może zdecydowanie przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Przede wszystkim otręby należy wprowadzać stopniowo, najlepiej zaczynając od łyżeczki dodanej do jogurtu z owocami. Zastosowanie otrębów jako panierki do obiadowych kotletów również nie powinno się źle skończyć. A po kilku dniach stosowania tak niewielkiej porcji możemy spróbować już dodać łyżkę otrębów do płatków śniadaniowych. :)

97 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post. Niejednokrotnie już słyszałam, że otręby to samo zdrowie, faktycznie mają więcej zalet niż wad, ale nie wtedy, gdy spożywamy ich za dużo albo są nam niewskazane.
    A tak swoją drogą, to wpadły mi kiedyś w ręce badania na temat zbawiennego wpływu chyba otrębów owsianych na zespół jelita drażliwego czy wrzodziejącego, ale teraz już za dobrze nie pamiętam argumentacji, chyba chodziło o zawartość witamin z gr B lub jakiś innych. Jakbyś coś słyszała na temat tych badań, to daj mi proszę znać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sylwia "HanAyo"29 lipca 2013 14:44

    Dzien dobry.Bardzo przydantny wpis jednakze warto byloby wspomniec rowniez o otrebach sojowych :)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetny post, bardzo przydatny :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Post trafił w samo sedno - trzeba pamiętać nie tylko o zaletach ale też i o wadach. kiedyś kupiłam siemię lniane w aptece i na opakowaniu były zalecenia i również ostrzeżenia o niepożądanych działaniach. Bardzo się tym zdziwiłam - bo nie pomyślałam, że siemię lniane może mieć jakieś skutki uboczne, zawsze się mówi o dobrym wpływie na układ trawienny itp. A tu proszę (po raz pierwszy się z czymś takim spotkałam). Jak wszystko - ma swoje zalety i wady.

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy można jeść otręby po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od indywidualnej reakcji na dany produkt. Na pewno odradzam komukolwiek spożywanie większej ilości, niż 2-3 łyżki na dobę, a osoby po resekcji pęcherzyka często źle reagują na takie ilości i sugerowałabym wówczas spożywanie ich sporadycznie, max łyżka, jeśli nie wywołuje negatywnych objawów (biegunka, ból brzucha, wzdęcia itp.)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Właśnie doświadczam czegoś strasznego po spożyciu mieszanki z orkiszowymi płatkami. Niestety nie znalazłam na opakowaniu ostrzeżenia dla osób z chorobami żołądka czy kamicą żółciową. Co prawda nie mam na 100% zdiagnozowanej ani jednej ani drugiej,jednak wszystko zmierza w kierunku kamicy. Od kilku dni przeraźliwa gorycz w ustach i megaśna niestrawność. Otręby czy płatki zbożowe tak,ale ostrożnie. A ja jutro idę do lekarza.

      Usuń
  6. A czy "przedawkowanie" może wywołać wzdęcia? Pierwszy raz jadłam otręby (owsiane) i z czystej niewiedzy pochłaniałam nawet do 200g dziennie, myśląc, że oczyszcze organizm. Po kilku dniach mam brzuch jak balon.
    Pozdrawiam
    Sylwia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witaj,
      zdecydowanie po spożyciu tak dużej ilości otrębów mogą się pojawić wzdęcia, a także biegunka, odbijanie i inne niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego.
      niestety wiele osób z niewiedzy pochłania takie ilości otrębów - fajnie jednak, że komuś ten i inne tego typu wpisy pomagają zmienić postępowanie.
      życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
      pozdrawiam serdecznie!

      Usuń

    2. Droga Agato! Ja jednak chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat otrąb. Jaki mają one wpływ w przypadku zainfekowania organizmu przez grzybicę w szczególności przez candidę (np. albicans), czy można łączyć otręby z jogurtem/zsiadłym mlekiem (oczywiście tylko bezpośr. od krowy) - czyli do jakiego rodzaju produktu zaliczamy otręby - węglowodanowy/białkowy/neutralny; proszę też o rozważenie kwestii czy jest naturalnym fakt mechaniczne (na skalę przemysłową) oddzielenie powłoki zewnętrznej ziarna i stworzenie nowej "kontrproporcji" w stosunku do normalnej ilości otrąb w diecie przyjmowanej dawniej np. przez naszych pradziadków wraz z całym ziarnem i wynikającą stąd normalną dawką - czy aby ta ilość jest z góry przesadzona, gdyż to właśnie przemysł daje nam taką "możliwość" pozdrawiam Mechu

      Usuń
    3. witaj Mechu,
      Twój komentarz porusza wiele różnych wątków - pozwoliłam sobie odpowiedzieć w postaci całego posta na blogu - zapraszam poprzez stronę główną lub zakładkę w menu u góry bloga "czytelnicy pytają".
      Pozdrawiam :)

      Usuń
    4. Przy candidzie nie wolno żadnych zbóż.

      Usuń
  7. ja pochłaniam pól kilogramowe opakowanie otrębów owsianych lub pszennych w ciągu 4/5 dni i to od dłuższego czasu i nigdy nie zauważyłem u siebie problemów ze wzdęciami lub biegunką, więc prawdopodobnie zależy to od danej osoby i jej układu pokarmowego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja tak samo, jem ogromne ilosci i nic mi nie jest(otreby pszenne)

      Usuń
    2. Oczywiście....otręby są bardzo dobre, zwłaszcza w oczyszczaniu jelit, od kilku lat stosuję otręby, nie mam problemów zdrowotnych, a raczej powiedziałabym , że się poprawiło....jem codziennie płatki owsiane na śniadanie, co jakiś czas robię kurację oczyszczającą jelita, dodając otręby do płatków, efekty są świetne, kiedy czuję, że jelita nie są obciążone, robię przerwę....a zdrowe jelita, to zdrowe całe ciało i przyswajalność witamin i minerałów rośnie.....pozdrawiam.

      Usuń
    3. również jem otręby od 28 lat codziennie,nie dlatego ze chce dobrze wyglądać,ale z powodu normalnego,fizjologicznego wypróżniania się. Żadne środki farmakologiczne nie pomogły zalecane przez lekarza med.,ale dobra rada lekarza weterynarii !! jem 4 łyzki dziennie zawsze rano z płatkami owsianymi lub z joguretm i bardzo dobrze się mam:)

      Usuń
  8. Pani Agato, a czy mogłaby Pani wyjaśnić, dlaczego otręby nie są wskazane w diecie osób z chorobami nowotworowymi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam :)
      choroba nowotworowa to proces, który angażuje cały organizm do walki o przetrwanie. mamy wtedy zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, na witaminy i minerały.
      odradzam spożywanie otrębów z kilku powodów:
      - dieta w trakcie tak ciężkich chorób musi być PEŁNOWARTOŚCIOWA - stawiać należy na naturalne produkty, wysokoenergetyczne (czyli np. masło, orzechy, nasiona - zawierają bardzo dużo kcal w 100g + mają do tego wysoką wartość żywieniową)
      - często chorzy skarżą się na brak apetytu, a otręby dzięki zawartości błonnika dają większe uczucie sytości; jeśli chory "nasyci" się przy pomocy otrębów, może nie mieć już apetytu na to, by zjeść coś pełnowartościowego, a jeśli nie żywimy się dobrze to organizm nie znajdzie siły na walkę z chorobą;
      - często osoby chore nie tolerują dużych ilości błonnika w diecie, staramy się dostarczać go więc jedynie z warzyw, owoców i produktów zbożowych (z wyjątkiem otrębów)
      - zdarzają się również problemy z wchłanianiem witamin i minerałów z przewodu pokarmowego, a więc mimo iż chory odżywia się prawidłowo, to jego organizm nie przyswaja tych dobroci - unikamy więc produktów, które dodatkowo mogą wpływać na zaburzanie wchłaniania (np. otręby, szczaw, szpinak, rabarbar, mocna kawa i herbata)
      to tylko kilka z powodów. oczywiście otręby są produktem mogącym działać profilaktycznie i zapobiegającym powstaniu np. nowotworu jelita grubego.
      należy jednak zawsze pamiętać, że gdy już taka choroba się pojawi, to należy ją leczyć i wspomagać żywieniowo, bo na profilaktykę jest już za późno.
      pozdrawiam.

      Usuń
    2. Żelazo jest stosowane w anemii. U człowieka bez awitaminozy nadmiar żelaza rozwija wszystkie typy chorób, bo jest podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych

      Usuń
  9. Właśnie szukałam produktów bogatych w żelazo i między innymi na liście były otręby... różne ryżowe, pszenne, owsiane. Więc przy niedoborze żelaza powinnam jeść otręby...
    A z twojego opisu wynika że jednak nie. Nie bardzo to rozumiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. odpowiem Ci na Twoje pytanie w formie nowego posta w najbliższych dniach. zadałaś ciekawe pytanie i chciałabym szerzej rozwinąć ten temat.
      zachęcam Cię do zaglądania w najbliższych dniach :)

      Usuń
  10. Jeśli mam złamaną nogę, to nie mogę jeść otrębów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeśli się z nią nie poruszasz i tylko i wyłącznie leżysz to nie jest to wskazane (chorzy leżący). ale jeśli masz jakikolwiek ruch to nie widzę przeciwwskazań. :)
      oczywiście chodzi o dawki zalecane dla dorosłego człowieka - 2-3 łyżki na dobę.

      Usuń
    2. Nie wczuwaj się w otręby. Podczas regeneracji musisz dostarczać organizmowi witamin i minerałów. Jeśli myślisz, że otręby to złoty lek na wszystko to się mylisz. Zobacz z czego składa się zdrowa kość, co jest prekursorem wchłaniania tych składników i znajdź je w pożywieniu

      Usuń
  11. Noga złamana, ale bez gipsu, mam założoną blaszkę. Mogę normalnie poruszać nogą, bez wstawania na niej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no to spokoooojnie możesz je jeść :)

      Usuń
    2. No to sie zdecyduj, napisałaś ze otręby upośledzają wchłanianie wapnia a w procesie kostnienia zlamania jest on niezbędny.

      Usuń
    3. czytanie ze zrozumieniem się kłania... wszędzie pisze jak byk, że to tyczy się NADMIERNEGO spożycia otrębów, a czytelniczce zalecam 2-3 łyżki na dobę, które NIE PRZEKRACZAJĄ zaleceń.
      "Wady wiążą się głównie z nadmiernym spożyciem otrębów w diecie......
      Najważniejszy problem w przypadku otrębów to zawartość w nich kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie wapnia....."

      Usuń
  12. Ok, dziękuję za odpowiedź ;) Ciekawego masz bloga, z chęcią będę tu wszystko czytać :) Pozdrawiam!

    Julia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję serdecznie za tak miłe słowa :) i oczywiście zapraszam do zaglądania częściej!
      zdrówka ;*

      Usuń
  13. Pani Agato wlasnie dzisiaj sie dowiedzialam ze moge miec chorobe uchylkowosc jelita grubego bardziej wyglada to na zapalenie uchylkowe jelita grubego (wystapil bol po lewej stronie brzucha) do tego dochodzi torbiel na jajniku,oczywiscie mam skierowanie na tomograf jamy brzusznej i kolonoskopie ,ale do rzeczy przeczytalam niedawno ze na taka dolegliwosc (chorobe)dobrze jest wprowadzic do diety otreby ,i tu pojawia sie problem mam anemie a z pani postow wynika ze to jest jedno z przeciwwskazan do stosowania otrebow;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam!
      niestety w medycynie (i dietetyce) często tak bywa, że jedno zalecenie z drugim się wyklucza. :) trzeba tu wybrać mniejsze zło i obserwować organizm, wykonywać badania, by wiedzieć czy dana dieta poprawia stan pacjenta czy przypadkiem nie szkodzi.
      a jeśli chodzi o otręby to w tym przypadku myślę, że powinna je Pani stosować, zaczynając od 1 łyżki dziennie, co kilka dni zwiększając trochę aż dojdzie Pani do 4 łyżek / dobę. obowiązkowo proszę zjadać dużo warzyw (błonnik), produktów zawierających żelazo. dobrze dodawać do nich wit. C (np. skropić sokiem z cytryny, zjeść w towarzystwie papryki, pomidora), która zwiększa wchłanianie żelaza z produktów.
      pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)

      Usuń
  14. dziekuje bardzo za odpowiedz i wzajemnie,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  15. Tak się zastanawiam nad tym co napisałaś o otrębach w chorobach jelit 2 posty wyżej. Kiedyś słyszałem, że pokarmy ciężko strawne zalegają w jelitach i powodują zaostrzenie chorób zapalnych, przeciążenie przewodu pokarmowego i w takich schorzeniach zaleca się dietę lekko strawną, czyli błonnnik, w tym otręby, są przeciwwskazane. Odwrotnie zaś jest u osób zdrowych, gdzie ww produkty zapobiegają schorzeniom zapalnym jelit. Nie jestem specjalistą od żywienia więc proszę wyjaśnij mi to. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      akurat w przypadku uchyłkowatości jelita grubego błonnik jest zalecany. chodzi o to, że choroba powstaje m.in. na wskutek diety ubogiej w błonnik i zmiana nawyków żywieniowych eliminuje negatywne objawy ze strony układu pokarmowego i sprzyja poprawie stanu zdrowia.
      rzeczywiście w wielu chorobach przewodu pokarmowego błonnik ulega znacznemu ograniczeniu, ale jest to jeden z tych przypadków, kiedy to zalecenie nie ma zastosowania. :)
      mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości.
      pozdrawiam :)

      Usuń
  16. Bardzo ciekawy post, zwłaszcza że w mediach wciska się każdemu otręby, to takie modne. Mam nadwrażliwe jelito i nie pozwalam sobie na więcej niż łyżeczkę do porannego jogurtu.

    OdpowiedzUsuń
  17. ,...przeciwskazania odnośnie chorych nerek,proszę o informacje,zalecenia,.. dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam ,wspomniała Pani o przeciwwskazaniach w chorobach nerek,proszę o więcej informacji ..dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  19. dzieki za to co madre!wspaniale wiadomosci!

    OdpowiedzUsuń
  20. aby zniwelować kwas fitynowy występujący w otrębach a tym samym uwolnić w zwarte w nich minerały najlepiej użyć ich do wypieku domowego chleba na zakwasie - bakteriemie kwasu mlekowego oraz dzikie drożdże występujące w tym zakwasie w przeciągu 24h fermentacji skutecznie rozkładają kwas fitynowy zwiększając biodostępność pierwiastków Zn Fe Ca Mg... do tego usuwają z mąki inne szkodliwe substancje jak choćby naturalnie występujące w mące zarodniki pleśni... ale uwaga chleb na zakwasie też nie każdemu służy - nie jest najlepszy przy chorobie wrzodowej, częstej zgadze, refluksie itp...

    OdpowiedzUsuń
  21. dzień dobry, dzięki za swietne i wiarygodne oraz wszechstronne informacje:) Teraz pytanie: czy przy braniu antybiotyku (na zapalenie zatok w moim przypadku generlanie) można jesc otreby (np. 3 godziny PO zazyciu leku? dziki z góry za odpowiedz! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam :) dziękuję za miłe słowa!
      co do opisanego przypadku - myślę, że przy zachowaniu wspomnianego odstępu czasowego kilku godzin nie powinny one zaszkodzić. myślę jednak, że warto w takim stanie wspomóc organizm substancjami odżywczymi i produktami wzmacniającymi odporność (jogurty, kefiry, świeże owoce, warzywa, orzechy, ziarna, pestki), a do otrębów wrócić po całkowitym wyzdrowieniu :)
      pozdrawiam!

      Usuń
    2. dziekuje bardzo, także za dodatkowa porade dotyczaca wzmocnienia organizmu!

      Usuń
  22. witam, bardzo ciekawy i przydatny tekst. Nurtuje mnie jeszcze pytanie o zarodki pszenne. Z nimi jest tak samo jak z otrębami?
    pozdrawiam :)
    apia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam :)
      nie, zarodki to inna kategoria, nie są aż tak bogate w błonnik jak otręby, zawierają mniej więcej 14g blonnika na 100g produktu, a otręby zawierają nawet 39g/100g produktu (otręby żytnie). nie mają one więc aż tak silnego działania. nie polecam jednak stosować jednocześnie otrębów i zarodków w ilościach większych niż 3-4 łyżki na dobę, a jeśli stosuje Pani same zarodki można pozwolić sobie na trochę więcej (4-5 łyżek).
      pozdrawiam!

      Usuń
  23. bardzo ciekawy post! dobrze że ktoś uświadamia że poza zaletami otręby mogą mieć także niekorzystny wpływ

    OdpowiedzUsuń
  24. A ja mam pytanie, wspomniałaś, że otręby są niewskazane przy chorobach nerek i układu moczowego. Czy mogłabyś rozwinąć? Ten problem mnie dotyczy a czasami lubię sobie dosypać otręby do jogurtu :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ciekawy tekst. Ja ma jednak pytanie o ilości spożywania i wady (bo zalety są znane) płatków owsianych, żytnich i pszennych. Ja mojej dwuletniej córce daję ok. 3 łyżek dziennie do jogurtu lub gotuję na mleku. Proszę o opinię do takiego nawyku żywieniowego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. takie ilości nie powinny nikomu zaszkodzić :) jeśli Twój maluch je toleruje to tym bardziej nie ma podstaw do obaw.
      płatki są bardzo zdrowe. żeby je "przedawkować" (wady wiązałyby się tutaj głównie ze zbyt dużym spożyciem jak w przypadku otrębów) musiałabyś zjadać dziennie z 500g przez dłuższy czas, co raczej graniczy z cudem :) nie spotkałam się też z żadnymi badaniami dotyczącymi szkodliwości płatków z tych ziaren, więc myślę, że nie ma co panikować :)
      pozdrawiam!

      Usuń
  26. Witam,

    Po badaniach okazało się, że mam anemię i chciała "podreperować" się otrębami. Okazuje się, że jednak nie bardzo mogę :-( , ale ciekawi mnie jaki by miało skutek zastosowanie 2 łyżeczek dziennie wymieszanych otrębów pszennych, owsianych i żytnich oraz owoce, jogurtu?

    P.s. a może miałabyś czas i ochotę opisać siemię lniane? (Szukałam na Twoim blogu i nie znalazłam). Byłabym wdzięczna za taki opis :-)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witaj :) powiem Ci, że chyba czytasz mi w myślach - dziś rano pomyślałam sobie, że przydało by się napisać coś o siemieniu. ; )) możesz wyczekiwać posta w najbliższym czasie.
      jeśli chodzi o anemię - ja postawiłabym na produkty odzwierzęce w połączeniu z roślinnymi źródłami żelaza. to zwiększy wchłanianie. dodatkowo do sałatek i warzyw/owoców dodawaj sok z cytryny, staraj się unikać picia herbaty/kawy do posiłków, zachowuj przynajmniej godzinę przerwy, dzięki czemu wchłanianie żelaza z posiłku nie będzie zaburzone. jedz produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, a otręby będą Ci zbędne. wysoka zawartość żelaza w nich niewiele Ci pomoże, gdyż nie wchłania się ono zbyt dobrze, a ilości jakie się zjada są na tyle małe, że o wiele lepiej zjeść np. sałatkę brokułową z jajkiem i jogurtem naturalnym czy inny pełnowartościowy posiłek.
      pozdrawiam,
      Agata :)

      Usuń
  27. Dziękuję za odpowiedź :)

    To siemię też za mną chodziło od rana ;). Czytałam, że ma witaminy z grupy B, ale nie ma B12. Tej witaminy też potrzebuję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aaa, właśnie szykowałam wpis o siemieniu, po czym zobaczyłam, że w sumie to już o nim sporo napisałam:
      http://dreamytaste.blogspot.com/2013/10/jak-nie-zbankrutowac-chcac-sie-zdrowo_17.html

      zajrzyj tam i daj znać, jeśli coś Cię jeszcze nurtuje co nie zostało powiedziane :)
      pozdrawiam!

      Usuń
    2. Musiałam przeoczyć. Dziękuję za linka, w razie pytań napiszę pod tamtym postem.

      Miłego wieczoru :)

      Usuń
  28. Właśnie szukałem nieco informacji na temat otrębów i trafiłem tutaj :) Bardzo fajnie skondensowałaś wszystko w tym wpisie i widzę też, że blog w moich ulubionych kolorach. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  29. czy jest jakaś pomocna dieta przy jaskrze?

    OdpowiedzUsuń
  30. Witam
    Pani Agato czy można tak poprostu przed posiłkiem zjeść łyżeczę otrębów, czy trzeba je dodać do jakiegoś jogurtu, czy mleka? Czy jedzenie w ten sposób otrębów pszennych może wpłynąć jakoś niekorzystnie na mój układ pokarmowy bądź samopoczucie?
    Pozdrawiam Kuba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Zjedzenie otrębów "na sucho" nie jest szczególnie szkodliwe, bardziej nieprzyjemne (łatwiej je "przełknąć", jeśli wymieszamy je np. ze wspomnianym jogurtem).
      Najważniejsze jest aby otręby popić, najlepiej wodą, gdyż wiążą one sporą ilość cieczy i jeśli je popijemy będą pełnić swoją funkcję - będą pęcznieć w jelitach oraz ułatwiać wypróżnianie się.
      Jeśli woli Pan taką formę spożywania otrębów i nie ma Pan po ich spożyciu żadnych dolegliwości trawiennych (wzdęcia, ból brzucha, biegunka itp.) to nie widzę przeciwwskazań. Proszę tylko pamiętać o szklance wody po ich spożyciu i wszystko powinno być w porządku :)
      Pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
  31. Witam Pani Agato,
    Ja mam pytanie odnośnie spożywania otrębów w ciąży. Kończę właśnie czwarty miesiąc i mam trochę problemów z jelitami, chociaż potrzebuję jeszcze konsultacji z lekarzem dla wykluczenia innych przyczyn... Troszkę zaparć (chociaż tragedii nie ma), wzdęcia i gazy z bólem i kłuciem w podbrzuszu przy wypróżnianiu. Niestety i przed ciążą byłam bardziej wrażliwa na wzdymające i wiatropędne potrawy, które na nieszczęście bardzo lubię... :) czy w tej sytuacji otręby są w ogóle wskazane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Proszę koniecznie wybrać się jak najszybciej do lekarza. Podane przez Panią objawy są dość niepokojące i mogą świadczyć o poważnych stanach chorobowych.
      Jeśli konsultacja lekarska nie wykaże jednak żadnych nieprawidłowości, chorób jelit itp. może Pani spożywać otręby pszenne w trakcie ciąży, w celu redukcji zaparć. Ważna jest jednak ich ilość - proszę nie przekraczać 1 łyżki na dobę, gdyż większa ilość może przyczynić się do nadmiernego wypłukiwania składników mineralnych z organizmu, co w trakcie ciąży jest szczególnie niewskazane.
      Trzymam kciuki za zdrowie Pani i maluszka :)
      Pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
  32. Dziękuję za odpowiedź.
    Raczej myślałam o konsultacji ginekologicznej, moje dolegliwości bólowe pojawiły się całkiem niedawno i wiąże to ze swoim obecnym stanem... Zaparć wcześniej raczej nie miewałam, ale reakcja na takie potrawy jak kapusta, fasola, ziemniaki duszone czy smażone zawsze była większa... Jestem pod okresową kontrolą gastrologa z uwagi na naczyniaka wątroby ale mam nadzieję, że moje obecne dolegliwości nie są niczym poważnym... Pocieszam się, bo ostatnio czuję się lepiej zwłaszcza, że teraz jem więcej ciemnego pełnoziarnistego pieczywa chociaż typowy razowiec raczej "staje mi w gardle". Myślę, że też nie powinnam tu przesadzać skoro mój organizm mówi nie. O wypłukiwaniu składników mineralnych nie miałam pojęcia, dlatego dziękuję za informację...
    Pozdrawiam serdecznie
    Joanna

    OdpowiedzUsuń
  33. Wszystko wskazuje na to, że otręby pszenne są najlepsze ze wszystkich typów?

    OdpowiedzUsuń
  34. Wszystko wskazuje na to, że otręby pszenne są najlepsze ze wszystkich typów pod względem wartości odżywczych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam,
      nie oceniałabym tego pod tym kątem. każdy rodzaj zboża, a więc i otrębów ma zupełnie inne działanie na organizm. sama ilość białka, tłuszczu, węglowodanów czy nawet składników mineralnych niewiele tutaj znaczy.
      moim zdaniem najbardziej korzystne jest spożywanie mixu różnych rodzai otrębów, oczywiście nie przekraczając dziennej maksymalnej zalecanej dawki.
      pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
  35. Witam,

    Chciałabym polemizować z rekomendowaną porcją śniadaniową - łączenie produktów z trzech różnych grup - ziarna, owoce - czyli cukry proste oraz jogurt - czyli białka to niesamowity ciężar dla organizmu. Każda z tych grup potrzebuje innego czasu trawienia, a połączenie ich w jednym posiłku skutkuje problemami żółądkowymi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam,
      poproszę o dane merytoryczne (badania, artykuły naukowe) potwierdzające Pani teorię. dane nie wyjęte z broszurki o zdrowym odżywianiu pisanej przez trenerów personalnych czy dietetyków po kursach, tylko prawdziwe badania o odpowiednim czasie trwania, grupie docelowej i koniecznie z grupą kontrolną.
      Każdy ze składników odżywczych, zarówno białko, tłuszcze jak i węglowodany trawione są przez różne enzymy i w RÓŻNYCH częściach przewodu pokarmowego - teoria "diety rozdzielnej" nie ma żadnych wiarygodnych podstaw naukowych, a rozumiem, że właśnie o tym Pani wspomina.
      pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
    2. Pani Agato czy pora dnia spożywania otrębów ma znaczenie. Czy powinno się jeść rano czy można po południu, bo rano to jakoś nie mam czasu na przygotowania. Wolałabym je jeść na ciepło jak mannę. Dodam, że moje problemy to głównie zaparcia.
      pozdrawiam Emilka.

      Usuń
    3. witam!
      pora dnia nie ma aż tak dużego znaczenia, jeśli tylko organizm dobrze to toleruje :)

      otręby są raczej produktem ciężko strawnym, a więc nie jest wskazane jedzenie ich przed snem, tudzież 2-3h przed snem.

      przy kontroli wypróżnień zaleca się ich stosowanie rano, gdyż w tych godzinach perystaltyka jelit jest najlepsza.

      pozdrawiam!

      Usuń
  36. Jak dobrze że trafiłam na Twój blog bo właśnie miałam brać się za pieczenie chleba na bazie otrębów. Jestem w trakcie odchudzania. trzy-m.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  37. Ciekawi mnie skąd posiadasz taka wiedzę? czy to kwestia studiowania? czy też edukacji we własnym zakresie? jeżeli masz namiar na jakieś ciekawe książki do edukacji własnej to poprosiłabym o dane. Sama chciałabym studiować dietetykę ale przed tym wolałabym posiąść jakąś wiedzę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Moniko,
      wszystko po trochu - studia przede wszystkim, wiedza własna dodatkowo. W tym zawodzie wiedza własna jest na wagę złota, bo dietetyka jako nauka w naszym kraju jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju, brak kadry nauczającej na poziomie i trzeba się dokształcać. Plus obszerna ilość specjalizacji czy "kierunków" w jakie można po tych studiów iść - moim zdaniem trzeba się nauczyć maxymalnie dużo wiedzy ogólnej, a później specjalizować i mieć swojego "konika", tak jak lekarze mają swoje specjalizacje.
      Ale nie zbaczając już z tematu - polecam regularne przeszukiwanie PubMedu - najbardziej aktualna wiedza medyczna, wiarygodne badania naukowe. Plus "Dietoterapia", "Praktyczny podręcznik dietetyki" z takich bardziej naukowych pozycji. "Żywienie człowieka" Gawęckiego (3 tomy) jest również godne uwagi i zdecydowanie mniej tam błędów, niż w "biblii dietetyków" jaką jest Ciborowska. Więcej mogę polecić wiedząc jakie dokładnie tematy Cię interesują ; )
      Pozdrawiam,
      Agata

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź, na pewno zajrzę do podanej lektury ;) Dokładniej interesuje mnie skąd wziąć wiedzę jak zdrowo się odżywiać a jednoczenie dobrze wyglądać i trzymać tą figurę na dłużej czyli np żebym sama mogła sobie ułożyć odpowiednią dla mnie dietę ;) p.s. mogłabyś zdradzić jaką konkretnie specjalność studiowałaś bądź studiujesz ? ;)

      Usuń
    3. hmmm, myślę, że warto w takim przypadku poznać trochę teorii i podstaw, które znajdziesz właśnie w wymienionych przeze mnie lekturach. ta wiedza pomoże Ci później odnieść się i zweryfikować to co zawarte jest w popularnych teraz poradnikach o żywieniu, które wydaje teraz KAŻDY - aktor, trener fitness, dietetyk czy przeciętny Kowalski i nie zawsze wiedza ta jest zgodna z zasadami racjonalnego żywienia. ; )
      zostaw namiar na siebie lub napisz do mnie maila ("O mnie"/"Współpraca") to skontaktuję się w wolnej chwili z paroma luźniejszymi propozycjami książkowymi, tylko muszę powspominać i "przesiać" w głowie te cenne spośród morza średniaków ; )
      Moja specjalizacja to dietetyka kliniczna, ale prawda jest taka, że do wyboru miałam tylko kliniczną i administracyjną - przy czym ta druga istnieje tylko na papierze, bo w praktyce nie jest otwierana, za mało chętnych ; )

      Usuń
  38. Super, dziękuje ;) Jesteś bardzo sympatyczną i pomocną osobą ;)

    OdpowiedzUsuń
  39. Pani Agato, jestem w okresie menopauzy i moim problemem są zaparcia. Próbowałam już wszystkiego , jednak bez wielkich rezultatów. Od kilku dni jem (dwie łyzki) otręby owsiane z jogurtem, ale zaczęłam odczuwac ból w dole brzucha. Czy to od otrąb, czy może coś innego. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam Panią serdecznie!
      niestety pytanie, które Pani zadała muszę pozostawić bez kompletnej odpowiedzi, bowiem po pierwsze - nie jestem lekarzem, a po drugie - bez bardziej szczegółowych badań nie można postawić nigdy jednoznacznej diagnozy. sugeruję więc kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.
      czy otręby mogłyby spowodować takie bóle? jak każdy produkt spożywczy mają wpływ na nasz organizm. jeśli nigdy wcześniej nie spożywała Pani otrębów i zaczęła teraz, od 2 łyżek naraz, w jednym posiłku - istnieje taka możliwość, iż po prostu to zbyt duża dawka dla Pani organizmu na początek.
      może Pani spróbować "odstawić" otręby i zobaczyć czy daje to poprawę stanu samopoczucia, a później zacząć ich spożywanie w dawkach dzielonych, czyli np. po łyżeczce 2 razy dziennie, stopniowo tę ilość zwiększając. proszę też pamiętać o konieczności popijania otrębów, gdyż wiążą one intensywnie wodę w organizmie.
      w razie innych pytań - zapraszam :)
      pozdrowienia,
      Agata

      Usuń
  40. Rano pół godziny przed śniadaniem szklanka wody z łyżeczką soli himalajskiej + łyżeczka wody utlenionej. Roztwór tworzy naturalny kwas solny i pomaga rozłożyć resztki jedzenia. Na śniadanie duża sałatka z różnorodnymi surowymi składnikami, najlepiej z zaufanych źródeł. Przy zaparciach odstawić mięso i produkty ciężkostrawne np. smażone tym bardziej na noc

    OdpowiedzUsuń
  41. Witam, od roku mam założoną stomię. Na stałe. Chciałam się dowiedzieć czy jako stomik mogę spożywać otręby? Dziękuje za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  42. A jak wygląda sprawa z otrębami ryżowymi -wady i zalety? One też istnieją.

    OdpowiedzUsuń
  43. "Wszystko jest trucizną i nie jest" najważniejszy jest umiar

    OdpowiedzUsuń
  44. Witam. Mam pytania odnośnie nerek i układu moczowego. Wiem, że takie pytania już padły w komentarzach, ale akurat bez odpowiedzi. Dlaczego osoby mające problem z nerkami nie powinny jeść otręb? Z góry dziękuję za odpowiedź? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  45. Witam,
    wszystko zależne jest od problemu klinicznego, a jak wiadomo chorób nerek jest całkiem sporo.
    Przykładowo - w miarę postępującej niewydolności nerek konieczne jest ograniczenie podaży fosforu w diecie. Otręby zawierają go całkiem sporo i to jest jedna z przyczyn.
    W niektórych stanach (np. hemodializy) również trzeba również ograniczać potas, którego otręby są źródłem.
    Ciężko mi wskazać konkretną przyczynę ograniczenia otrębów, jeśli nie wiem dokładnie, o jakiej chorobie mowa. Powyższe 2 przyczyny są jednak zdecydowanie najczęstsze.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  46. A to ciekawe.. Dziękuję, o niektórych rzeczach nie wiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  47. Ja jakieś 2 lata temu, po spożyciu większej ilości otrębów wylądowałam w szpitalu, bo nawet nie wiedziałam że cierpię na kamicę pęcherzyka żółciowego. Faktycznie, to jest przeciwwskazanie...

    OdpowiedzUsuń
  48. Witam Panią serdecznie,
    W pierwszej kolejności dziękuje Pani za artykuł, natomiast nie ukrywam że wbij mnie w fotel.
    Jestem młodym mężczyzną, który jest w chwili obecnej na pograniczu wieku średniego (38 wiosen:) i staram się prowadzić aktywny tryb życia (bieganie, boks, siłownia) i nie ukrywam że płatki owsiane, otręby gryczane (przekraszane migdałami) spożywam w bardzo dużych ilościach ze względu na zawartość białka oraz węglowodanów. I tak np.; w dni treningowe do południa przed treningiem zjadam między posiłakmi typu standard (np. chleb z szynką) płatki owsiane (źródło węglowodanów) + migdały (źródło tłuszczy) w ten sam dzień z reguły późnym wieczorem na kolacje po treningu lubię zjeść tuńczyka + bananek lub dwa.
    Natomiast w dzień po treningu to juz jestem jak "odkurzacz" i zjadam co jest pod ręką a z reguły są to płatki (źr.węgl) migdały (źr.tłuszczy) otręby gryczane (uwielbiam, mniam! źrodło białka i węglowodanów).
    Po cichu muszę się przyznać że jakieś tam małe problemy z nerkami są, więc pomimo iż nie wiem czy dalej zagląda Pani na bloga , bardzo Panią proszę o pomoc w określeniu jak i czym najlepiej doładować baterię przed treningiem a jak zregenerować organizm zaraz po treningu (w tym samym dniu około godziny 21-ej) i na drugi dzień.
    Byłbym wdzięczny za podanie produktów gotowych do schrupania lub do zalania wodą lub mlekiem - tak żeby można było na szybko w pracy zrobić coś na ząb zamiast tabliczki czekolady.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    Pozdrawiam
    Ave

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Pod warunkiem, że nie przesadza Pan z ilością samych otrębów (30g/dobę to zalecana ilość maksymalna) to przedstawione przez Pana propozycje są w porządku :)
      Inne sposoby na "turbodoładowanie" - przed treningiem owoce, głównie banany, winogrona, pomarańcza, owoce suszone jak daktyle, figi, morele; po treningu orzechy, pestki słonecznika, a także produkty typowo białkowe - kefir, jogurt, maślanka, tuńczyk wspomniany przez Pana również się nada.

      Pozdrawiam,
      Agata

      Usuń
    2. Witam serdecznie,
      Pani Agatko bardzo, bardzo dziękuje za odpowiedź.
      Proszę tylko jeszcze o krótką informację czy płatki owsiane również podlegają pod zalecaną dawkę dzienną 30g/dobę,czy w przypadku płatków owsianych nie ma obostrzeń.

      Pozdrawiam
      Ave

      Usuń
    3. Płatki owsiane są produktem, zawierającym nieco mniejsze ilości błonnika, więc ich ilości nie trzeba aż tak mocno ograniczać. Niemniej jednak 1 porcja płatków (60-70g) to ilość jakiej bym się trzymała w Pana przypadku, żeby nie przesadzić z ilością błonnika :)

      Usuń
    4. Uprzejmie dziękuje :)

      Usuń
  49. Pani Agato, muszę przyznać, że jestem trochę zagubiona po przeczytaniu wpisu i komentarzy. Jestem w ciąży. Mam całkowity nakaz leżenia. Przez taki tryb życia i leki upośledzające pracę jelit, aby uniknąć zaparć, które były dla mnie bardzo bolesne, miałam zgodę mojego lekarza do codziennego zażywania niewielkiej ilości laktulozy. Teraz jestem w szpitalu i nie mam jeszcze zgody na to. Położna poleciła mi otręby z jogurtem. I teraz mam wątpliwości, gdyż obawiam się, że przez brak ruchu i właściwości otrębów wiązania wody, raczej może mnie wzdymać, a mi raczej zależy na rozluźnieniu stolca. Co Pani radzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie!
      W Pani przypadku spożywanie otrębów jest zasadne. Proszę tylko uważać na spozywane ilości (zaczynać od 0,5 łyżeczki i stopniowo zwiększać ilośc, nie przekraczając łyżki - półtorej na dobę).
      Radzę też, aby zalać otręby jogurtem, wymieszać i odstawić na około 10-15 minut, aby napęczniały i dopiero wtedy spożywać.
      Proszę też pamiętać o wypijaniu większej ilości wody oraz o zachowaniu odstępu około 2 godzin od przyjęcia leków i spożycia posiłku z otrębami, aby nie zaburzyć wchłaniania substancji aktywnych zawartych w lekach.
      Pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
    2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź!

      Usuń
  50. Witam, czy można poznać źródła napisanych przez panią informacji odnośnie przeciwwskazań do jedzenia otrębów? Chodzi mi o to skąd pani czerpie te informacje: czy są to jakieś publikacje naukowe, podręczniki, badania naukowe? Proszę podać linki do źródeł. Dziękuje i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Informacje będące treścią artykułu są zawarte w wielu publikacjach naukowych związanych z dietetyką kliniczną.
      W największej mierze czerpałam je z dwóch źródeł - "Podstawy żywienia klinicznego" (Lubos Sobotka) oraz "Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka" (Ciborowska, Rudnicka).
      Pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
  51. Witam ponownie
    Pani Agato byłbym wdzięczny za informacje czy są jakieś ograniczenia w spożyciu pestek dyni.
    Troszkę poczytałem na ten temat i jestem mile zaskoczony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie.
      W zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diecie powinny znaleźć się różne produkty, a więc kierując się zasadą "wszystkiego po trochu" - łyżka lub dwie łyżki dziennie na pewno nie zaszkodzą, a będą właśnie ciekawym urozmaiceniem.
      Warto włączać do diety wiele rodzajów produktów, nie skupiać się tylko na jednym z nich. :) Każdy taki produkt jest wartościowy, ale nie ma żadnego produktu uniwersalnego pod uwzględem wartości odżywczych, który zaspokajałby zapotrzebowanie naszego organizmu na wszystkie składniki odżywcze, składniki mineralne i witaminy, których potrzebujemy.
      Pozdrawiam,
      Agata Nastulak

      Usuń
  52. Świetny wpis, uratował mnie przed zjedzeniem otrębów w nieświadomości skutków zjedzenia ich za dużo naraz i to po raz pierwszy. Nigdy nie słyszałam o wadach otrębów, a to równie ważne co ich zalety. Dzięki! Pozdrawiam :) Anioszek w kuchni

    OdpowiedzUsuń

szukaj po składnikach...

amarantus (6) avocado (1) bajaderki (1) banan (12) batat (1) batony (1) bez cukru (18) bez jajek (17) bez mąki (11) bez mleka (10) bez nabiału (10) bezglutenowe (25) błonnik (67) boże narodzenie (7) bób (3) brokuły (7) budyń (4) bułki (2) candida (1) cebula (20) chałki (1) ciasta (12) ciasta czekoladowe (5) ciasta z owocami (5) ciasta z warzywami (3) ciasteczka (11) ciecierzyca (4) ciekawostki (25) cukinia (14) curry (16) czekolada (10) czytelnicy pytają (3) daktyle (6) dania mączne (7) desery (37) dieta strukturalna (3) dietetyczne (79) do chleba (19) drożdże (7) drożdżowe (5) dynia (6) fasola (7) fasolka szparagowa (7) fleksitarianizm (1) granola (3) groch (1) groszek (3) gruszka (2) herbata (2) jabłka (16) jagody (1) jeden garnek (8) jogurt naturalny (25) kakao (31) kanapki (14) kapusta biała (1) kapusta czerwona (1) kapusta kiszona (1) kapusta pekińska (4) kapusta włoska (2) karob (11) kasza (7) kasza gryczana (3) kasza jaglana (10) kasza manna (1) kaszka (4) koktajl (4) korzenne (1) kotlety (3) kukurydza (3) kurczak (2) kuskus (2) liebster blog (1) lunchcoach (1) makaron (9) maliny (7) marchewka (21) marynata (1) mazurki (1) mączne (1) mąka kukurydziana (8) mąka orkiszowa (21) mąka owsiana (14) mąka pszenna (23) mąka ryżowa (4) mąka z quinoa (6) mąka żytnia (12) mięso (7) migdały (1) miód (3) mleko (23) mleko roślinne (14) muffiny (13) na wynos (71) napoje (2) niskokaloryczne (48) niskotłuszczowe (33) obiad (49) obiad wegański (13) olej kokosowy (3) oliwki (7) omlet (3) orient (1) orzechy (19) otręby (30) owoce (24) owsianka (5) pancakes (11) papryka (23) pasztet (5) pełnoziarniste (51) pieczarki (11) piernik (2) pizza (3) płatki (22) pomidory (17) por (3) proste (87) przetwory (4) przyjęcia (14) quinoa (9) rabarbar (6) rodzynki (11) roszponka (1) ryba (3) ryż (2) ryż brązowy (9) sałatki (3) seler (11) ser (8) sernik (3) sezam (6) siemię lniane (23) słonecznik (1) smażone (3) soczewica (7) soja (5) sposób na warzywa (43) stewia (1) strączkowe (1) surówki (7) szarlotka (1) szpinak (4) szybkie (82) śliwki (6) śniadanie (46) świeże zioła (38) tapioka (1) testowanie (40) tortilla (3) truskawki (4) tuńczyk (5) versatile blogger award (1) warsztaty kulinarne (1) wątróbka (1) wegańskie (8) wegetariańskie (9) wegetariańskie łakocie (26) wędlina (4) wielkanoc (10) wiem co jem (2) winogrona (1) wiórki kokosowe (21) współpraca (5) zapiekanki (2) zdrowe (113) zdrowy podwieczorek (19) ziemniak (9) zrób to sam (39) zupa (7) żurawina (6)