niedziela, 13 stycznia 2013

wymienniki składników stosowanych w przepisach oraz miejsca, gdzie możecie je kupić

Często zdarza Wam się znaleźć w blogosferze świetny przepis, ale po przeczytaniu listy potrzebnych składników odrzucić go w kąt i spędzacie kolejne minuty na szukaniu? Założę się, że nie raz macie ten problem również korzystając z mojego bloga.
Chcecie upiec ciasto, szczęśliwi sypiecie mąkę, wyciągacie cukier i masło, a tu nagle doznajecie szoku, bo zapomnieliście, że w przepisie zamiast cukru zastosowano inny składnik? I co teraz?
Noooo, bez obaw, coś możemy na to zaradzić!
Chcę ułatwić Wam trochę sprawę i zachęcić do improwizacji w kuchni. No, nie całkiem improwizacji, bo dziś zaproponuję Wam, co innego możecie zastosować, by skorzystać ze znalezionych przepisów.

Poza tym - pamiętajcie - zawsze gdy napotkacie jakiś problem związany ze składnikiem spożywczym, jego ilością, brakiem albo czymkolwiek innym - piszcie do mnie (zostawiajcie komentarze lub piszcie na mój adres e-mail, który znajdziecie w zakładce "Współpraca"). Odpowiem na każde pytanie i postaram się pomóc najlepiej jak potrafię :)

Wymienniki składników stosowanych w przepisach (na moim blogu i nie tylko) oraz miejsca, do których możecie się udać po poniższe produkty:

amarantus (popping) - w większości przypadków (desery, muesli, owsianki) można go całkowicie pominąć lub zastąpić np. wiórkami kokosowymi, ryżem preparowanym (najbliższa smakowo opcja) lub dodatkową łyżką płatków/otrębów zamiast łyżki poppingu. W wypiekach można go stosować dla wypełnienia masy, zagęszczenia, więc równie dobrze może on zostać zastąpiony mąką, zmielonym siemieniem czy zmielonymi płatkami owsianymi. Popping dostępny jest w większych marketach (przy płatkach śniadaniowych, otrębach, na dziale z żywnością eko), sklepach ekologicznych i w internecie.

ciecierzyca - można wymienić na fasolę, groch, soję lub soczewicę (w identycznej proporcji). Smak oczywiście nie będzie taki sam, ale konsystencja potrawy się nie zmieni. Ciecierzycę można kupić w dużych marketach na działach z suchymi nasionami roślin strączkowych lub na działach z żywnością eko, sklepach z żywnością ekologiczną, sklepach internetowych.

daktyle - nadają słodyczy, więc najlepiej byłoby zastąpić je miodem, melasą czy syropem z agawy (w identycznej proporcji) ze względu na podobną konsystencję. Dostępne w marketach na działach z bakaliami, również w sklepach eko i internetowych.

garam masala - to indyjska mieszanka przypraw, trudno dostępna w polskich sklepach. Można zamiast niej dodać do dania nieco curry - efekt na pewno będzie znacznie odbiegał smakowo od oryginału, ale wiele przypraw w tych mieszankach "pokrywa się", więc na pewno będzie to lepszy wybór, niż pominięcie całkiem tego dodatku :) Ja swoją masalę kupiłam na allegro i tam chyba można ją najtaniej i najszybciej dostać (mogę polecić godnego zaufania sprzedawcę). Wiele sklepów internetowych z przyprawami również ma ją w swojej ofercie, znalezienie nie powinno przysporzyć zbytniego kłopotu :)

karob - to zdrowszy zamiennik kakao. bez problemu można więc zamiast karobu, wykorzystać gorzkie kakao, np. Deco Moreno. Karob dostępny jest głównie w sklepach z żywnością ekologiczną, bezglutenową i sklepach internetowych.

kasza jaglana - to dość drobna kaszka o ciekawym smaku, którą można wymienić na dowolną inną kaszę - jęczmienną, gryczaną, mannę, kuskus, nawet na ryż. Najbliższy wyglądem i smakiem byłby kuskus. Dostępna w większych marketach na dziale z kaszą i ryżem, w sklepach eko, z żywnością bezglutenową oraz w internecie.

kiełki - można je pominąć. Coraz częściej są dostępne w sklepach, w małych pojemniczkach, najczęściej w lodówkach, w okolicy pakowanych miksów sałatkowych (np. u mnie - Lidl, Biedronka). Można je też hodować samemu (chętnie napiszę w jaki sposób, gdyby ktoś był tym zainteresowany).

ksylitol - to cukier brzozowy, a więc słodzidło. Do zastąpienia cukrem, miodem, innym słodzikiem w proszku czy płynie. Przy zamianie na cukier, proporcje zachowaj identyczne, przy słodzikach sprawa ma się różnie ze względu na różną siłę słodzącą. W przypadku miodu, melasy czy innych form płynnych należy zastosować takie same proporcje jak w przypadku ksylitolu, dodając jednak odrobinę mniej płynów, by konsystencja się zbytnio nie rozrzedziła. Dostępny w dużych marketach na działach z cukrem (u mnie w Społem i w Carrefourze), w sklepach eko i w internecie (najtaniej - allegro, Sante).

mąka orkiszowa / mąka z quinoa / mąka owsiana / mąka pełnoziarnista - do zastąpienia mąką białą lub dowolną inną mąką, jaką masz pod ręką (jedynie uważać trzeba przy kukurydzianej) w identycznej proporcji. Mąki orkiszowa i żytnia oraz wszelkie rodzaje mąk pełnoziarnistych/razowych dostępne są już coraz częściej w dużych marketach lub delikatesach, oczywiście na działach z mąką ;) Owsianą i z quinoa dostaniecie raczej tylko w sklepach eko, u mnie pojawia się też w Społem, poza tym standardowo internet. Mąkę owsianą polecam "zrobić" sobie jednak samemu - kupując płatki owsiane (NIEbłyskawiczne, zwykłe!!!) i mieląc je w młynku do kawy - zabawnie tani, szybki i prosty sposób, pod warunkiem, że macie owy młynek :)

melasa - idealnie zastąpi ją miód, syrop z agawy lub inne lepkie, gęste słodzidło w formie płynnej. Polecam jednak dodać go o 1/3 mniej, niż podano w przepisie z melasą, gdyż ma ona charakterystyczną goryczkę, coś w rodzaju kakaowego aromatu (przynajmniej dla mnie tak ona smakuje), nie jest więc aż tak słodka jak wszelkie dostępne substancje słodzące. Do kupienia głównie w sklepach eko oraz w internecie. Ja dostałam ją w bardzo dobrze wyposażonym dziale z żywnością ekologiczną w sklepie Społem (po wizytach w innych sklepach tej sieci jednak stwierdzam, że mój sklep to wyjątek; w innych nie widziałam nawet połowy produktów dostępnych u mnie).

otręby - zamiast nich do wypieków, placków typu pancakes, naleśników możecie dać dowolną mąkę czy kaszę mannę. w przypadku otrębów dodanych do płatków śniadaniowych, owsianki lub deserów czy koktajli, polecam dodanie zamiast nich zmielonego siemienia lnianego, wiórek kokosowych albo całkowite pominięcie ich, gdyż nie powinno to zmienić konsystencji. Najczęściej dodaje się je dla zwiększenia ilości błonnika w diecie i zmniejszenia kaloryczności potrawy (w przypadku, gdy zamiast mąki daje się otręby). myślę, że o dostępności nie muszę pisać - to produkt, który obecnie znajdziemy już prawie wszędzie.

quinoa - to również rodzaj "kaszy"/zboża. Wygląda i smakuje jak kasza, więc proponowałabym zamianę na dowolną kaszę - gryczaną, jęczmienną, jaglaną, kuskus, ale raczej nie na kaszę mannę. Proporcje bez zmian. Dostępna w sklepach eko, z żywnością bezglutenową, internet (np. sklep Sante lub allegro).

ryż brązowy - można zamienić na biały. Z dostępnością w sklepach nie powinno być jednak problemu, piszę to jednak dla formalności, gdyż nie zawsze chce nam się iść po coś specjalnie do sklepu. ; )

siemię lniane - zazwyczaj można je całkiem pominąć, przynajmniej jeśli chodzi o moje przepisy. Czasem wykorzystywane jest jako zamiennik jaja kurzego przez alergików lub wegan - gdy korzystacie więc z przepisów na wypieki z innych blogów, a w ich składzie nie ma jaja, to możecie wówczas dać je zamiast lnu. Ja dodaję siemię do wielu rzeczy ze względu na wysoką wartość odżywczą, raczej nie w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji produktu, więc jego brak nie wyrządzi Waszym wypiekom lub daniom szkody. Jest ono dostępne również bez większego kłopotu w dużych marketach (działy z żywnością eko, a czasem przy bakaliach), w małych sklepach i sklepikach, w sklepach eko i w internecie. Odradzam kupowanie MIELONEGO siemienia lnianego, gdyż jest ono pozbawione wartości odżywczej. Najlepiej mielić je samemu w młynku do kawy i niewielkie ilości przechowywać w lodówce.

soczewica - patrz: ciecierzyca.

soja - patrz: ciecierzyca.

syrop z agawy -  idealnie zastąpi ją miód, melasa lub inne lepkie, gęste słodzidło w formie płynnej. Do kupienia w większości hipermarketów, w sklepach eko oraz w internecie.

świeże zioła - oczywiście mogą być zastąpione suszonymi :) mogą być pominięte jeśli któregoś z nich nie macie lub nie lubicie. Ja hoduję swoje zioła w doniczkach, więc chętnie wykorzystuję je w swoich przepisach właśnie w postaci świeżej.

Ponadto, szukając inspiracji do napisania tego posta natknęłam się na ciekawy post na jednym z blogów, dotyczący zamiany słodzidła w przepisach - opisane tam zostały najpopularniejsze ekologiczne zamienniki cukru - stewia w płynie i pudrze, syrop z agawy, miód, melasa i inne - zapraszam pod ten adres, na pewno znajdziecie tam odpowiedzi na wiele pytań.

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. CZesc. Ja mam takie pytanie. Jesteś mzoe zapisana do programu http://www.90dnidoeko.pl/ ? Jesli tak to mogłabys mi odpowiedzieć na jedno pytanie? Pozdrawiam

      Usuń
    2. tak, jestem zapisana. :) o co chodzi?

      Usuń
  2. Dobre rady. Dzieki Agato!

    OdpowiedzUsuń

szukaj po składnikach...

amarantus (6) avocado (1) bajaderki (1) banan (12) batat (1) batony (1) bez cukru (18) bez jajek (17) bez mąki (11) bez mleka (10) bez nabiału (10) bezglutenowe (25) błonnik (67) boże narodzenie (7) bób (3) brokuły (7) budyń (4) bułki (2) candida (1) cebula (20) chałki (1) ciasta (12) ciasta czekoladowe (5) ciasta z owocami (5) ciasta z warzywami (3) ciasteczka (11) ciecierzyca (4) ciekawostki (25) cukinia (14) curry (16) czekolada (10) czytelnicy pytają (3) daktyle (6) dania mączne (7) desery (37) dieta strukturalna (3) dietetyczne (79) do chleba (19) drożdże (7) drożdżowe (5) dynia (6) fasola (7) fasolka szparagowa (7) fleksitarianizm (1) granola (3) groch (1) groszek (3) gruszka (2) herbata (2) jabłka (16) jagody (1) jeden garnek (8) jogurt naturalny (25) kakao (31) kanapki (14) kapusta biała (1) kapusta czerwona (1) kapusta kiszona (1) kapusta pekińska (4) kapusta włoska (2) karob (11) kasza (7) kasza gryczana (3) kasza jaglana (10) kasza manna (1) kaszka (4) koktajl (4) korzenne (1) kotlety (3) kukurydza (3) kurczak (2) kuskus (2) liebster blog (1) lunchcoach (1) makaron (9) maliny (7) marchewka (21) marynata (1) mazurki (1) mączne (1) mąka kukurydziana (8) mąka orkiszowa (21) mąka owsiana (14) mąka pszenna (23) mąka ryżowa (4) mąka z quinoa (6) mąka żytnia (12) mięso (7) migdały (1) miód (3) mleko (23) mleko roślinne (14) muffiny (13) na wynos (71) napoje (2) niskokaloryczne (48) niskotłuszczowe (33) obiad (49) obiad wegański (13) olej kokosowy (3) oliwki (7) omlet (3) orient (1) orzechy (19) otręby (30) owoce (24) owsianka (5) pancakes (11) papryka (23) pasztet (5) pełnoziarniste (51) pieczarki (11) piernik (2) pizza (3) płatki (22) pomidory (17) por (3) proste (87) przetwory (4) przyjęcia (14) quinoa (9) rabarbar (6) rodzynki (11) roszponka (1) ryba (3) ryż (2) ryż brązowy (9) sałatki (3) seler (11) ser (8) sernik (3) sezam (6) siemię lniane (23) słonecznik (1) smażone (3) soczewica (7) soja (5) sposób na warzywa (43) stewia (1) strączkowe (1) surówki (7) szarlotka (1) szpinak (4) szybkie (82) śliwki (6) śniadanie (46) świeże zioła (38) tapioka (1) testowanie (40) tortilla (3) truskawki (4) tuńczyk (5) versatile blogger award (1) warsztaty kulinarne (1) wątróbka (1) wegańskie (8) wegetariańskie (9) wegetariańskie łakocie (26) wędlina (4) wielkanoc (10) wiem co jem (2) winogrona (1) wiórki kokosowe (21) współpraca (5) zapiekanki (2) zdrowe (113) zdrowy podwieczorek (19) ziemniak (9) zrób to sam (39) zupa (7) żurawina (6)