poniedziałek, 28 października 2013

CZYTELNICY PYTAJĄ - otręby a candida oraz spożycie błonnika kiedyś i dziś

Moi drodzy :)

Ostatnimi czasy obserwuję ogromne zainteresowanie moim postem na temat otrębów. Widzę to zarówno w statystykach, pozycji w google (wpiszcie "otręby" - mój post wyświetla się już na 3 pozycji - szok!), jak i ilości zadawanych na ich temat pytań.
Od dłuższego czasu myślę o pociągnięciu tego tematu dalej, bo widzę, że wiele osób szuka na ten temat informacji i prawdopodobnie nie znajduje wiarygodnych odpowiedzi...
Zapraszam wszystkich do zadawania pytań na ten i inne tematy związane z żywieniem - zarówno poprzez komentarze, jak i mailowo (zakładka "kontakt"). :)

Dzisiaj publikuję odpowiedź na kilka pytań od jednego z moich czytelników. Poruszył on bardzo ciekawe wątki, które zainteresowały mnie na tyle, że chętnie pogrzebałam w przeróżnych materiałach, by udzielić bardziej wyczerpujących odpowiedzi...

"Droga Agato! Ja jednak chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat otrąb. Jaki mają one wpływ w przypadku zainfekowania organizmu przez grzybicę w szczególności przez candidę (np. albicans), czy można łączyć otręby z jogurtem/zsiadłym mlekiem (oczywiście tylko bezpośr. od krowy) - czyli do jakiego rodzaju produktu zaliczamy otręby - węglowodanowy/białkowy/neutralny; proszę też o rozważenie kwestii czy jest naturalnym fakt mechaniczne (na skalę przemysłową) oddzielenie powłoki zewnętrznej ziarna i stworzenie nowej "kontrproporcji" w stosunku do normalnej ilości otrąb w diecie przyjmowanej dawniej np. przez naszych pradziadków wraz z całym ziarnem i wynikającą stąd normalną dawką - czy aby ta ilość jest z góry przesadzona, gdyż to właśnie przemysł daje nam taką "możliwość" 
pozdrawiam Mechu"



1. Muszę przyznać, że candida to ciężki orzech do zgryzienia. Rzadko diagnozowana, wywołuje nieswoiste objawy, które łatwo pomylić z czym innym lub zignorować, a problem nadal istnieje... Dieta jest przy niej bardzo wymagająca i wymaga dużej precyzji oraz samoobserwacji przez pacjenta. Jeśli koniecznie chcesz spożywać otręby to polecałabym owsiane, ryżowe, gryczane i z innych bezglutenowych zbóż, jeśli zdołasz kupić w PL. W przypadku candida zaleca się wykluczyć gluten - otręby pszenne, żytnie odpadają, a owsiane są trochę ryzykowne, ale zostawiłabym je ze względu na ponadprzeciętne właściwości. Oczywiście nie wolno przekraczać maksymalnych dziennych dawek (2-3 łyżki). Koniecznie trzeba też obserwować zachowanie organizmu. Otręby zawierają węglowodany złożone i błonnik, potrzebne przy walce z grzybkiem, ale ja i tak jestem zdania, że lepiej pozyskiwać te substancje z warzyw, niż z otrębów.

2. Można je łączyć z nabiałem, czyli jogurtem, zsiadłym mlekiem, kefirem itp.; jeśli dobrze wydedukowałam chodzi Ci o zasady zgodne z dietą rozdzielną - z naukowego punktu widzenia NIE ISTNIEJĄ wiarygodne dowody na prawdziwość tej teorii. Owszem - jest wiele opinii i oderwanych od rzeczywistości pomysłów. Prawda jest jednak taka, że białka i węglowodany trawią zupełnie różne enzymy, trawienie węglowodanów zaczyna się w innym miejscu przewodu pokarmowego, niż trawienie białka. Nie widzę przeciwwskazań, by spożywać białko i węglowodany w jednym posiłku. Jeśli chodziło Ci o coś innego - proszę rozwiń wątek :)

3. Otręby to produkt węglowodanowy. Zawierają trochę białka i tłuszczu, ale przeważają i tak węglowodany (głównie złożone, w tym błonnik pokarmowy, który również należy do grupy węglowodanów).

4. Uważam, że mechaniczne oddzielanie powłoki ziarna nie stanowi specjalnego zagrożenia dla zdrowia czy życia. Zagrożeniem dla wartości odżywczych zawartych w zbożach mogłaby być podwyższona temperatura. Wydaje mi się jednak, że producent na opakowaniu prezentuje wartości zgodne ze stanem faktycznym produktu - w przeciwnym wypadku mógłby zapłacić wysoką karę, gdyby ktoś zbadał wartość odżywczą w laboratorium i dowiódł, że opakowanie kłamie. Nie mam jednak wiarygodnych informacji, niestety zbyt mało się na ten temat mówi, mogę więc tylko przedstawić Ci moją opinię. 

5. Jeśli chodzi natomiast o spożywanie błonnika (bo o niego się tu głównie rozchodzi, gdy mówimy o otrębach) przez starsze pokolenia w przeszłości to zdecydowanie kiedyś spożycie to było znacznie większe. Zarówno żywność miała więcej błonnika zawartego w niej naturalnie (a nie tak jak teraz często - poprzez wzbogacanie jej), ale również spożywano wtedy więcej kasz, pieczywa i mąki z pełnego przemiału i świeżych warzyw.


Polecam przejrzenie badania na temat spożycia błonnika w Polsce w latach 2000-2009 w oparciu o dane GUS - link. Obserwujemy tam zarówno zubożenie żywności w błonnik przez ostatnie lata, jak i spadek spożycia błonnika. Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj o latach 2000-2009, a co dopiero o czasach naszych przodków ; )

Myślę, że poruszyłam najważniejsze zagadnienia w tym temacie.
Zapraszam do dyskusji wszystkich zainteresowanych.
Obiecuję również rozwianie wątpliwości innych czytelników wkrótce :)

2 komentarze:

  1. bardzo ciekawie piszesz i o ważnych rzeczach :) miło się tu wraca

    OdpowiedzUsuń
  2. Na wykrycie grzybicy w organizmie zapraszam do mojego Centrum Profilaktyki Zdrowia Panaceum, które mieści się w Warszawie.

    OdpowiedzUsuń

szukaj po składnikach...

amarantus (6) avocado (1) bajaderki (1) banan (12) batat (1) batony (1) bez cukru (18) bez jajek (17) bez mąki (11) bez mleka (10) bez nabiału (10) bezglutenowe (25) błonnik (67) boże narodzenie (7) bób (3) brokuły (7) budyń (4) bułki (2) candida (1) cebula (20) chałki (1) ciasta (12) ciasta czekoladowe (5) ciasta z owocami (5) ciasta z warzywami (3) ciasteczka (11) ciecierzyca (4) ciekawostki (25) cukinia (14) curry (16) czekolada (10) czytelnicy pytają (3) daktyle (6) dania mączne (7) desery (37) dieta strukturalna (3) dietetyczne (79) do chleba (19) drożdże (7) drożdżowe (5) dynia (6) fasola (7) fasolka szparagowa (7) fleksitarianizm (1) granola (3) groch (1) groszek (3) gruszka (2) herbata (2) jabłka (16) jagody (1) jeden garnek (8) jogurt naturalny (25) kakao (31) kanapki (14) kapusta biała (1) kapusta czerwona (1) kapusta kiszona (1) kapusta pekińska (4) kapusta włoska (2) karob (11) kasza (7) kasza gryczana (3) kasza jaglana (10) kasza manna (1) kaszka (4) koktajl (4) korzenne (1) kotlety (3) kukurydza (3) kurczak (2) kuskus (2) liebster blog (1) lunchcoach (1) makaron (9) maliny (7) marchewka (21) marynata (1) mazurki (1) mączne (1) mąka kukurydziana (8) mąka orkiszowa (21) mąka owsiana (14) mąka pszenna (23) mąka ryżowa (4) mąka z quinoa (6) mąka żytnia (12) mięso (7) migdały (1) miód (3) mleko (23) mleko roślinne (14) muffiny (13) na wynos (71) napoje (2) niskokaloryczne (48) niskotłuszczowe (33) obiad (49) obiad wegański (13) olej kokosowy (3) oliwki (7) omlet (3) orient (1) orzechy (19) otręby (30) owoce (24) owsianka (5) pancakes (11) papryka (23) pasztet (5) pełnoziarniste (51) pieczarki (11) piernik (2) pizza (3) płatki (22) pomidory (17) por (3) proste (87) przetwory (4) przyjęcia (14) quinoa (9) rabarbar (6) rodzynki (11) roszponka (1) ryba (3) ryż (2) ryż brązowy (9) sałatki (3) seler (11) ser (8) sernik (3) sezam (6) siemię lniane (23) słonecznik (1) smażone (3) soczewica (7) soja (5) sposób na warzywa (43) stewia (1) strączkowe (1) surówki (7) szarlotka (1) szpinak (4) szybkie (82) śliwki (6) śniadanie (46) świeże zioła (38) tapioka (1) testowanie (40) tortilla (3) truskawki (4) tuńczyk (5) versatile blogger award (1) warsztaty kulinarne (1) wątróbka (1) wegańskie (8) wegetariańskie (9) wegetariańskie łakocie (26) wędlina (4) wielkanoc (10) wiem co jem (2) winogrona (1) wiórki kokosowe (21) współpraca (5) zapiekanki (2) zdrowe (113) zdrowy podwieczorek (19) ziemniak (9) zrób to sam (39) zupa (7) żurawina (6)